Rolety rzymskie – alternatywa dla firan

16-05-2019

 

Od dłuższego już czasu w branży dekoracji okiennych obserwujemy trend, który wyraźnie wskazuje na rosnącą popularność rolet rzymskich. Zastępują one tradycyjne firany, a niejednokrotnie stanowią główną i jedyną przesłonę okien odbierając miejsce zasłonom.

Wybór pomiędzy różnymi rodzajami rolet nie jest prosty, a mnogość ich rodzajów potrafi przyprawić o zawrót głowy. Przyjrzyjmy się zatem nie najbardziej popularnym rodzajom, aby wybrać świadomie i z korzyścią dla naszego wnętrza i portfela.

Rolety rzymskie pełnią dwie funkcje: dekoracyjną i funkcjonalną/przesłaniającą. W zależności od tego jaki materiał wybierzemy mogą być delikatne i zwiewne, pasujące do stylu minimalistycznego, ale też ciężkie, grube i zasłaniające, spełniające funkcję zasłony. Są wspaniałą alternatywą dla tradycyjnego wyglądu okna, ubranego w zasłony i firany. Pasują zarówno do salonu i sypialni, jak i do kuchni, przedpokoju czy pokoju dziecięcego.

Do salonu – w zależności do stylu wnętrza, możemy wybierać w tkaninach transparentnych, zaciemniających czy gładkich, ale także wzorzystych – kwiatowych, z motywem geometrycznym czy tak popularnych ostatnio liści.

Do sypialni – do tego pomieszczenia, bardzo często wybierane są rolety zaciemniające – blackout lub 70-80% zaciemnienia, które w nocy pozwalają odciąć się od światła z zewnątrz – na przykład latarni przydrożnych, czy mocnej poświaty księżyca.

Do pokoju dziecka – tutaj możemy zaszaleć i na rolecie rzymskiej może pojawić się nawet ulubiony bohater z kreskówki, a dla starszych dzieci bohaterowie komiksów czy popularnych filmów młodzieżowych.

Sprawdź nasze rolety rzymskie - http://www.domatorka.com/category/rolety

Na jakie okno wybierać roletę?

W odróżnieniu od zasłon, nie zabierają one pomieszczeniu przestrzeni, co pozwala ich użyć gdy nie mamy zbyt dużo miejsca przy oknie. Wszędzie tam gdzie zaraz przy oknie jest łóżko/ szafa/ biurko czy stół. Mogą być montowane do ściany, sufitu a te mniejsze i lżejsze nawet na ramie okiennej za pomocą specjalnych uchwytów. Nawet jeśli masz karnisz, który jest zamontowany nad oknem, również możesz go wykorzystać do powieszenia rolety  rzymskiej – tym razem najlepiej uszytej w tunel.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są rolety typu DUO – czyli podwójne. Łączące w sobie zalety firany i zasłony w jednym. Podwójna warstwa tkaniny – wierzchnia zasłaniająca i spodnia transparentna, posiadają oddzielne systemy regulacji, dzięki czemu możemy przysłonić dokładnie tyle ile potrzebujemy. Takie rozwiązanie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Sprawdź naszą roletę rzymską Duo http://www.domatorka.com/roleta-rzymska-podwojna.html

Alternatywą dla rolet rzymskich z funkcją zasłaniania są roletki mini – które tylko imitują prawdziwą roletę. Mają głównie funkcję dekoracyjną, najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, które nie są wielofunkcyjne i nie spędzamy w nich bardzo dużo czasu – jak łazienka, korytarz czy kuchnia.

Sprawdź nasze rolety mini http://www.domatorka.com/roletka-mini-na-szelkach-jendokolorowa-17.html

 

Pamiętaj!

To, że powiesiłaś roletę rzymską lub mini roletę nie wyklucza powieszenia w tym pomieszczeniu również zasłon. Okno będzie pięknie zamknięte po bokach, a tkaniny wprowadzą we wnętrzu przyjemne poczucie domowego ciepła.

Co musisz wiedzieć?

Rolety rzymskie ze względu na swój bardzo prosty charakter muszą być wykonane precyzyjnie i z dobrej jakości materiałów. Jeśli sądzisz, że piękna roletka z marketu to dobre rozwiązanie, musisz liczyć się  z tym, że jest to szycie maszynowe, które jest nieprecyzyjne, a rolety często mają przekrzywione ściegi. Taka roleta będzie wyglądała na oknie jak źle skrojona sukienka na pięknej kobiecie. Zabierze cały urok.

Ile zatem powinna kosztować dobra roleta?

W zależności od jakości materiału na okno szer 160 cm i wys 160 – ok 300-800zł i więcej.

Roleta DUO to koszt podwójny, a więc ok 600- 1600 zł, a jeśli materiały są bardzo wyszukane, np. ze znanych kolekcji jak Italissima ceny mogą rosnąć.

Jak mierzyć okno chcąc zamówić roletę rzymską?

Nic prostszego! Zastanów się czy roleta ma być montowana do sufitu, do ściany czy powieszona na karniszu i zmierz od miejsca gdzie ma się zaczynać do miejsca gdzie ma się kończyć. Później zmierz szerokość okna i dodaj od 10-30 cm z każdej strony. I gotowe!